International Engineering Fair

Translation is not available.

Ostravská firma TASTY AIR předvede práci s virtuální i rozšířenou realitou. Firmám mohou šetřit čas i peníze

Zaškolit nové zaměstnance a zároveň otestovat jejich dovednosti, aniž by se museli přiblížit k reálnému stroji. Umožnit těm stávajícím získat rychle informace důležité pro jejich práci za pomo-ci speciálních brýlí, mobilu či tabletu, a to přímo u stroje. Ostravská firma TASTY AIR nabízí svým klientům mnoho řešení a v praxi to ukáže na MSV 2019. Zapojila se do speciálního projektu Dig-itální továrna 2.0, který je hlavním tématem veletrhu.

Výhody virtuální reality ve strojírenství

Nasadit brýle pro virtuální realitu, přihlásit se a pak už jen začít pracovat. I takto může probíhat vstupní pohovor nového zaměstnance, aniž by musel vejít do výrobní haly. Zaměstnavatel mu ukáže vše potřebné a zároveň se nemusí bát rozladění či poškození skutečného stroje. Firmy ušetří čas i peníze, jelikož již není třeba stahovat lidi, kteří by nového člověka zaškolovali, z výroby. Stávající zaměstnanci si zase mohou reálně vyzkoušet rizikové situace a postupy, aniž by se cokoliv stalo.

Důležitý je také sběr informací o zaměstnancích, kteří systémem projdou. Kromě jejich věku a směny, ke které patří, vedoucí může snadno zjistit, jaké úkoly se jim podařily a kde naopak jejich znalosti pokulhávají. Software na závěr otestuje jejich celkové dovednosti a vyhodnotí jejich skóre. Firmy tak za čas vidí, jestli a jak se jejich zaměstnanci posouvají. „Všem klientům nabízíme individuální řešení a prostředí vytvořené na míru podle jejich potřeb. Na veletrh s sebou přivezeme ukázku virtuální reality, aby si zástupci firem mohli sami vyzkoušet, jak to vypadá a funguje,” vysvětluje Matěj Rejnoch, obchodní ředitel z TASTY AIR.

Rozšířená realita firmám ušetří čas i peníze

Rozšířenou realitu už mnoho lidí zná z mobilních her jako například Pokemon GO. Perfektně může ale posloužit i v pracovním prostředí. Za pomoci telefonu, tabletu či speciálních brýlí se dělníci podívají doslova do stroje nebo o něm za vteřinu zjistí důležité informace, ke kterým by se jinak nedostali. Například, že je potřeba vyměnit ložisko či jinou již opotřebovanou součástku.

„Rozšířenou realitu v praxi předvedeme na maketě trubek, které na sobě mají ventily, barometr a další detaily. U servisních kontrol je důležité znát postup, který ventil uzavřít jako první, aby nedošlo k nehodě. Rozšířená realita tak razantně sníží chybovost lidského faktoru,“ doplňuje Rejnoch. Zaměstnanec má navíc díky brýlím volné ruce a stroj může rovnou obsluhovat a vyhodnotit situaci. Urychlí se tím i předávání směn, jelikož nová směna uvidí ihned informace o tom, co udělala ta předchozí, a co je naopak třeba dokončit.

V interaktivním katalogu si prohlédnete i „vnitřnosti“ součástek

Dalším využitím rozšířené reality jsou interaktivní katalogy. Součástka se jednoduše naskenuje do telefonu a poté už si ji lidé mohou prohlížet z jakéhokoliv úhlu i zevnitř. Vidí z jakých dílů je složená a technikům to usnadní a zrychlí práci. Tyto věci na technických výkresech není možno takto detailně vidět. Na veletrhu si lidé budou moci prohlédnout kus součástek z Jawy 250 a podívat se, jak jsou propojeny a jak fungují. „Jednou z hlavních výhod je, že umíme vytvořit i prototypy součástek. Firmy tak ještě před jejich výrobou mohou zjistit, jestli a jak budou fungovat. To jim ušetří spoustu času a peněz,” dodává Rejnoch.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.