International Engineering Fair

Translation is not available.

„První krok zavádění Průmyslu 4.0? Uřídit výrobu,“ zní heslo firmy Simplementa. Najdete ji v Digitální továrně

Firma Simplementa letos slaví své první narozeniny, její pracovníci mají ale s plánováním a řízením výroby letité zkušenosti. „Učili jsme se praxí,“ říká ředitel a majitel Ondřej Komenda, původně vystudovaný fyzik, kterému učaroval svět výroby. „Dlouho jsme si mysleli, že cílem je vytvořit dokonalý softwarový produkt, který by obsáhl celou složitost výrobních podniků. Firmy ale potřebují něco úplně jiného,“ dodává se smíchem.

„Začínali jsme jako parta chytrých kluků z vysoké školy, kteří uměli na zakázku řešit různé matematicko-fyzikální problémy. Dostali jsme se takhle i k výrobě a vytvořili pro jednoho zákazníka optimalizační výrobní systém na míru. Chytlo nás to, postupně jsme se do výroby ponořili víc a začali vytvářet plnohodnotný systém pokročilého plánování výroby (APS),“ vypráví Ondřej Komenda.

Dnes už tento, lety značně vylepšený, APS software Plantune funguje v mnoha desítkách českých firem a pomáhá jim zajistit ty nejlepší podmínky pro splnění zákaznických požadavků. Čím obsáhlejší a dokonalejší ale Plantune je, tím více si jeho implementátoři uvědomují, že není všespásný. Proto před rokem vznikla firma Simplementa, jejíž konzultanti jsou nejen výhradními implementátory Plantune, ale díky svým zkušenostem nabízejí firmám i konzultační služby v oblasti plánování výroby.

„Určitě existují firmy, kde vše běží jako na drátkách a jejichž potřeby přesně rezonují s klíčovými koncepty Průmyslu 4.0, takže tam stačí ‚jen‘ dodat konkrétní řešení jako ozubené kolečko do připraveného soukolí.  Já ale u nás takových firem moc neznám,“ krčí rameny Jana Kubištová, která pod hlavičkou firmy Simplementa pomáhá ve firmách dlouhodobě optimalizovat plánování a také provádí audity plánování. „Velice často nás osloví nějaký výrobní podnik, který trpí různými neduhy - nedaří se zákazníkům dodávat na termín, prodloužily se dodací lhůty, ve výrobě je zmatek, zisk klesá i přesto, že obrat roste atd. Vedoucí pracovníci takového podniku jsou přesvědčeni, že všechno spraví chytrý software a automatizace. Přitom prvním krokem by mělo vždy být pochopení situace - proč to dnes nefunguje? Rozbité jsou typicky procesy, a teprve když je správně nastavíme, můžeme postupovat dál – např. implementací APS softwaru. Takový přístup samozřejmě nějakou chvíli trvá, ale bohatě se vyplatí, protože pak všichni přesně vědí, co mají dělat a proč.“

„Je to jako kdybyste chtěli přijít poprvé do posilovny a rovnou zvednout na bench-pressu sto kilo. To prostě nezvládnete a ještě si můžete ublížit. Musíte upřímně zhodnotit Vaši současnou kondici a postupovat kupředu po menších krocích. Výhodou ale je, že se Vám současně podaří odstranit i různé další potíže,“ dodává technický konzultant Radim Hošek.

Proto dnes Simplementa pomáhá firmám na 4 úrovních právě podle jejich „kondice“, kterou na začátku spolupráce otestuje při auditu plánování. Někdy bohatě postačí konzultační řešení, během kterého se odstraní největší datové i procesní chyby v řízení firmy a dojde k velmi rychlému zlepšení stavu.

„V českých firmách stále není úplně běžné konzultovat plánování výroby, ale poptávka v posledních letech znatelně roste. Firmy často využívají konzultační služby jako test další spolupráce. Když se návrhy a doporučení v praxi osvědčí, panuje pak na obou stranách větší důvěra a můžeme se pustit do větších změn,“ říká Ondřej Komenda.

Pro firmy, které mají chuť opravdu dramaticky zlepšit celé plánování a řízení výroby, má Simplementa připravené v rukávu jednoduché a snadno implementovatelné softwarové nástroje (tzv. boxy), které umožňují třeba správně termínovat nové zakázky nebo vyvážit výrobní kapacity a zákaznickou poptávku.

„Pokud chce firma uchopit celý proces pevně do rukou, přistoupíme ke komplexnímu řešení, kterým je implementace APS. Implementaci vždy ladíme na míru konkrétní firmě, ale není to tak, že bychom podle stávajících procesů vystavěli podpůrný software. S implementací musí jít ruku v ruce narovnání procesů, to je jediná cesta, jak zajistit dlouhodobě funkční a efektivní řešení,“ pokračuje Ondřej Komenda.

A co když chtějí podniky ještě něco víc? „Když se podaří vyladit základní procesy a firma si je jistá tím, že dokáže zákazníkům včas dodat naslibované zakázky, můžeme si vytyčit další mety, jako je třeba dnes všude skloňovaná digitalizace výroby nebo třeba v poslední době velmi oblíbené automatizované naceňování zakázek. Některé firmy jsou s námi již řadu let a rády si od nás nechají poradit, které žhavé novinky v oblasti plánování u nich má smysl zavádět, a které jsou pro ně naopak zbytečné. Pro většinu firem ale platí jednoduchá poučka – nemůžete zlepšovat proces, nad kterým nemáte kontrolu.“

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.