Festival chutí

Translation is not available.

Dej Bůh štěstí tomu pivu

Festival chutí ovládne mezi 1. a 3. březnem brněnské výstaviště. A ochutnávat se budou zejména zlatavé moky z českých minipivovarů. Už teď se čepují zajímavá piva na souběžném veletrhu Salima, třeba v expozici s regionálními specialitami. Pojďme se podívat na pivní zajímavosti.

  • 147 litrů piva, tedy 294 obligátních půllitrů připadá ročně na každého obyvatele České republiky. V datech Českého statistického úřadu se počítá nejen s těmi, kterým je možné alkohol nalít, ale i kojenci či dětmi… Počet vypitých půllitrů na „zletilce“ tedy bude mnohem vyšší. Zatím nejčerstvější data jsou z roku 2016, která jsou zhruba stejná jako v roce 2015. Z desetiletého přehledu vyplývá, že před deseti lety se piva vypilo ještě o 12 litrů na osobu více, naopak v roce 2011 spadla potřeba na 142 litrů za rok. Čechům stále patří prvenství v konzumaci piva, druzí Němci vypijí „jen“ 110 litrů ročně. Následují Rakušané, Poláci a Litevci.

  • Velkých pivovarů, tedy těch s výstavem nad 10 tisíc hektolitrů je v České republice 45. Absolutní boom v posledních letech zažívají minipivovary, momentálně jich je ke čtyřem stovkám. Z dostupných dat se dá říct, že každý týden vzniká jeden nový. 

  • Konzumenti by byli, varny též, ale chybí sládci. Podle údajů Asociace malých a středních podniků a živnostníků nabízí program sladovník-pivovarník tři školy s kapacitou 45 absolventů ročně, nicméně zájem je menší a za posledních pět let ukončilo školu tohoto zaměření v ČR průměrně 15 studentů. Podle agentury Ipsos pracuje na pozicích sládek a sladovník mezi sedmi a devíti stovkami lidí. Optimističtější názor má Radovan Koudelka z Českomoravského svazu minipivovarů: „O obor je velký zájem, ale je pravda, že i tak je sládků velký nedostatek. Řeší se to tak, že zaučení odborníci si vzdělání dodělávají i dálkově, do studia se pouští i samotní majitelé pivovarů. Vím i o případech, kdy jeden sládek spolupracuje třeba s třemi pivovary zaráz a v každém má spolehlivého pomocníka, který výrobu hlídá.“

  • Mezinárodní den piva se slaví krátce – desetiletí. Jde o pohyblivý svátek, příznivci zlatavého moku si jej připomínají první pátek v měsíc srpnu. Tradice vznikla v roce 2007 v kalifornském Santa Cruz a také v USA se pivní den slavil nejdříve, postupně se rozšířil do dalších zemí a Evropy. Původně to byl svátek sládků, dnes jde spíše o to udělat radost konzumentům. Letos připadá na 3. srpna.

  • Svůj den má i české pivo, a to 27. září. Zvolený den není žádná náhoda. Po staletí je patronem domácích pivovarníků totiž svatý Václav, jehož svátek se slaví o den později. Tradice Dne českého piva byla založena Českým svazem pivovarníků a sladoven v roce 2013 s cílem posílit českou národní hrdost a vztah Čechů k jejich národnímu nápoji a zároveň vyzvat lidi do restaurací a hospod na čepované pivo. „Kromě svatého Václava je mezi českými pivovarníky uctíván také grál Gambrinus, vévoda Brabantský Jan I., který žil v 13. století a západoevropské pověsti jej považují za prvního sládka,“ uvádí web Pivo.cz. Wikipedie uvádí, že nejstarší doložený český pivovar je Břevnovský klášterní pivovar v Břevnovském klášteře, který byl založen roku 993.

  • A jak poznáte, že se potkali dva sládci? Podle tradice by se měli pozdravit slovy „Dej Bůh štěstí!“. Tohle motto zdobí většinu pivovarů.

More news from the fair trade

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.