Na stánku rožnovské firmy Retigo zapomeňte, že existuje slovo pečicí trouba. Z legrace říkají, že ho nemají rádi, jsou totiž českým výrobcem konvektomatů. A to rozhodně obyčejná horkovzdušná trouba není. Jejich stroje umí zároveň vařit, dusit, péct, grilovat, udit, ohlídají si čas přípravy jídel a nakonec se umyjí. Stačí zmáčknout ta správná tlačítka. Konvektomat Retigo Blue Vision šesté generace s digitálním displejem si právě odnáší ocenění Zlatá Salima 2018 v technologické sekci.
Na snímku zleva: generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš, Jakub Sedláček, obchodní ředitel Retigo pro Českou a Slovenskou republiku, ministr zemědělství Jiří Milek a ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce a předseda letošní komise Zlaté Salimy Martin Klanica. Foto: Archiv BVV
Hodnocení odborné komise zní: „Jedná se o šestou generaci konvektomatů Retigo. Jsou vybavené moderním softwarem a hardwarem. Konvektomat je osazený osmipalcovým dotykovým displejem, který umožňuje snadné ovládání a využití mnoha funkcí včetně uzení nebo Sous-vide. Konvektomat je vybaven mnoha bezpečnostními prvky a je vyroben z kvalitní nemagnetické nerezové oceli s minimem plastových prvků což zaručuje dlouhou životnost zařízení.“
Z laického hlediska jde o designovou nerezovou skříň s držáky na plechy a sklem, kterým vidíte, co se uvnitř děje. O pár minut později už o ní smýšlíte jinak.
Kromě všech výše zmíněných předností skloňuje obchodní manažer pro Moravu Tomáš Obšivač nejčastěji slovo úspora a minimální únik tepla. Hlavním důvodem, proč konvektomat bodoval u odborné komise, se nachází v levé části stroje. Velký displej, díky kterému může být konvektomat vlastně úplně samostatnou jednotkou, nebo ohromným pomocníkem kuchaře, který se na nic neptá, a přesně podle instrukcí pracuje. Díky softwaru, který Retigo neustále díky vlastním vývojářům vypilovává, se dá na panelu nastavit kde co - od oněch „pouhých“ funkcí, kdy sám stroj ví, zda jídlo vykouzlí pomocí páry nebo horkého vzduchu, přes teplotu, po výběr pokrmu, který se na pleších vkládá. „Takže, třeba když vložíte vepřové maso, tak se vás to ptá, jak moc je chcete propečené. Podle toho už program ví, co má dělat a rozjede se ve fázích. Chvíli se zapéká, pak zadusí a nakonec se vytvoří ta zlatá kůrčička,“ popisuje Obšivač. Nejen, že stroj umí rozlišovat přípravu jednotlivých surovin, má v sobě nastavenou i přípravu samotných pokrmů. Chcete rostbíf? Není problém, sežeňte si skvělé maso a... stiskněte tlačítko.
Zkušený kuchař dovede v jednom konvektomatu Retigo zároveň péct maso, připravit grilovanou zeleninu a ještě vytvořit nadýchanou buchtu. „Ty vůně se neproplétají a pokrmy nenasávají jiné pachy,“ řekl Obšivač. Po uvaření navíc pokrmy dlouho zůstanou teplé, samozřejmě nechybí funkce prohřívání. Kdykoliv během cyklu se dá stroj otevřít, ventilátor se vypne, kuchaři tedy nehrozí popálení sebe sama. Jak upraví, co potřebuje, zase konvektomat zavře a pokračuje se dál. Neustále vidí dovnitř. „Sklo je třívrstvé a se speciálním antireflexem, aby se pára nesrážela, a odráží ji zpět, to je opět velká úspora tepla, nikam neuniká," poznamenal obchodní manažer.
Konvektomaty Retigo najdete v mnoha provozech o nejrůznějších velikostech - od školek, kde se vaří pro 30 dětí, po jídelnu, která denně musí obsloužit šest stovek strávníků. Konvektomaty Retigo jsou různých velikostí a všechny je najdete v pavilonu V na stánku 68.
Zdejší krásné exponáty se blýskají čistotou. Dovedou tak znovu vypadat i po celodenní šichtě pro pětistovku strávníků? Ano. Vnitřní část trojskla se dá jednoduše odemknout a je možné vyčistit prostor mezi tabulemi, když tam kuchaři něco zapadne,“ ukazuje první krok Obšivač. A co vnitřek? Stroje se dovedou samy umýt a opět podle programů - od lehkého po hluboké čištění. Většina konvektomatů má navíc zabudovanou sprchu, dá se kdykoliv opláchnout.
Všechno to vypadá krásně a jednoduše, za nerezovým strojem jsou ale samozřejmě hodiny a hodiny práce, a to nejen vývojářů a profesionálních kuchařů, kteří dávají dohromady své zkušenosti a nápady.
Retigo je na trhu už přes čtvrt století a jde o čistě českou firmu se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.
Ale vraťme se k těm troubám. „Lidé už naštěstí i díky kuchařským show třeba pana Pohlreicha vědí, co to konvektomat je. A pořád lepší trouba než konvektor. I to jsme slyšeli," směje se Filip Horák, manažer marketingu.