EXPO 2020 bude první světová výstava pořádaná v regionu Středního východu, jižní Asie a severní Afriky. Ústředním tématem bude "Spojování myšlenek, vytváření budoucnosti". Účast České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO, která se bude konat v Dubaji, byl název konference, která se uskutečnila při MSV v Exportním domě. Pořádala jej Kancelář generálního komisaře pro účast ČR na Expo 2020.
Půjde o výstavbu vlastního pavilonu, kde bude představen vývoj technologie na výrobu vody ze vzduchu pomocí solárních panelů. Jedná se o koncepci české účasti na této výstavě. Ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem byl jmenován generálním komisařem pro Expo Dubaj Jiří František Potužník, který šéfoval už českému zastoupení na světové výstavě v Miláně a na jaře zvítězil ve výběrovém řízení pro nadcházející Expo.
Čeští vědci se pokusí zkompletovat sadu vynálezů tak, aby Česko v Dubaji mohlo vybudovat oázu v poušti. Jde o zajímavý nápad, neboť v Dubaji, je voda šestkrát dražší než benzín. Na obdobných technologiích pracují i vědci kalifornské univerzity Berkeley či v Nizozemsku. Podle Potužníka se na projektu budou podílet České vysoké učení technické (ČVUT) a Akademie věd ČR. Pavilon by podle návrhu měl mít podobu obřího deštníku, jehož střecha by byla osazena solárními panely a současně stínila půdu, kterou by zavlažovala vyrobená voda a pomáhala tak růstu mechu kultivujícího poušť. Na vývoji mechu spolupracují čeští vědci s izraelskými kolegy.
Náklady na pavilon a expozici mají činit 250 milionů korun, další desítky milionů by podle návrhu mohly být investovány do okolí české budovy a doprovodných programů. "Přímo z rozpočtu počítá projekt se 160 miliony korun, 70 milionů zůstalo z Milána jako nevyčerpaná úspora, kterou bychom chtěli vyčerpat, a 20 milionů seženu ze soukromých zdrojů, podobně jako to bylo v Miláně," popsal Potužník finanční zdroje projektu. Podle něho se náklady státu na světové výstavy snižují, protože se daří zapojovat soukromé investory. Voda byla jedním z klíčových témat českého pavilonu už v Miláně. Smontovaný byl z recyklovatelných modulů, které vyrobila vizovická firma Koma. Návštěvníci se v pavilonu seznamovali s Českou republikou, jejími kraji a českými úspěchy ve vědě a v moderních technologiích.
Podle Potužníka, pokud vše dobře dopadne, systém bude nejen prezentací českého know-how, ale patent by měl zůstat právě v ČVUT. „My doufáme, že když se to podaří postavit, bude to řešení i pro další regiony od Afghánistánu až po jih Ameriky,“ dodal Potužník.
S přípravou Expa souvisí i dokončení několika gigantických projektů v Emirátech, které by měly vzniknout v Dubaji a Abú Dhabí a jejich dokončení se plánuje před zahájením výstavy. Jde například o Muzeum budoucnosti: Vždy o krok napřed, které bude stát u Emirates Towers na hlavní dopravní tepně, Sheikh Zayed Road. Na stavbu mají být použity nejnovější technologie, díky kterým vznikne progresivní oválný tvar. Exponáty předjímající budoucnost vědy, technologií a inovací budou obměňovány každých šest měsíců, aby držely krok s měnícími se trendy. Dalším projektem má být „Klenot zálivu Creek“, neboli Jewel of the Creek, který se bude skládat z bytových domů, kancelářských věží, luxusních hotelů a rekreačních či kongresových center. Chybět nebude taneční sál, obchody a půjčovna lodí. Díky poloze u zálivu Creek může budovy obtékat vodní útvar, který je se svými 400 metry nejdelším koupalištěm na Středním východě. Miliardový projekt zahrnující tři nejlépe hodnocené hotely (Westin, St Regis a W Dubai) je Westin hotel. Součástí „města“ bude park pro vodní show La Perle, který navrhl italsko-belgický divadelní ředitel Franco Dragone, který spolupracuje například s Cirque du Soleil nebo se zpěvačkou Céline Dion. Těšit se můžeme i na první kavárnu Bentley.
Zajímavé budou také umělé ostrovy Deira. Čtyři ostrovy, jež jsou nazývány „pobřežním městem“, zahrnují arabské tržiště ve stylu nočního trhu, amfiteátr pro 30 000 diváků, přístav pro velké jachty a hotelové resorty. Gigantickým se dá nazvat projekt, který bude realizován na hranici mezi emiráty Sharjah a Dubaj, zvaný Al Mamzar Beachfront. Kolem 53hektarového jezera Al Mamzar mají vyrůst tisíce rezidencí, stovka hotelových pokojů a 250 000 čtverečních metrů obchodů. A co třeba největší přístav na Středním východě nebo maják kombinovaný s luxusním hotelem? To vše se v Dubaji plánuje postavit do roku 2020 v rámci projektu Dubai Harbour. Kdo vlastní jachtu, bude moci „zaparkovat“ v přístavu s 1.400 místy – a ti, kteří přiletí helikoptérou, budou moci využít jeden ze tří helipadů. Největší zajímavostí je však navrhovaný 135 metrů vysoký Dubajský maják ve stylu luxusního hotelu, s vyhlídkovou plošinou a hladkou fasádou, kterou lze využít jako projekční plochu pro promítání nebo světelnou show.