Když si firma Dendera, a.s. z Němčic na Boskovicku spočítala, že špatným skladováním plechů, které potřebuje pro svoji výrobu, přijde ročně o 800 tisíc až milion korun, rozhodla se to řešit.
Zbytky plechů se totiž většinou opírají o zeď, skládají na sebe, pak složitě vytahují, zavazí, poohýbají se, poškrábou a může se o ně někdo zranit. Mnoho z nich se pak místo do výroby posílá do šrotu. V případě němčické společnosti to bylo až 20 tun materiálu ročně. „Začali jsme vymýšlet, co s tím, a výsledkem je náš Magnus,“ představuje ředitel Petr Zatloukal velký žlutý regálový systém. Právě ten Dendera poslala do soutěže Zlatá medaile Mezinárodního strojírenského veletrhu. Sice nevyhrála, ale zájem o výrobek je veliký. Svým řešením dosáhli toho, že uložení plechů je naprosto přehledné, díky kolečkům zabudovaným v každém patře se nepoškrábou a jednoduchá je i manipulace. Podle ředitelových slov, podobný systém nikde jinde neexistuje.
Konstrukce je nastavená na tabule plechu o velikosti 1 500 mm x 1 500 mm a menší, protože to je nejčastější velikost „zbytku“. „To je ten nejotravnější interval zbytků, který dělá firmám problémy. Protože pokud je plech větší, může se skladovat jako celá tabule,“ říká Zatloukal. Už se ale ozvaly firmy, které by pomocí Magnusu chtěly uchovávat dražší materiály jako mosaz, měď, hliník, nerez, potřebují to v rozměru 2x1 metru, což je velikost jedné tabule těchto materiálů, tak se asi vydáme i tímto směrem,“ popisuje Zatloukal.
Regálový systém vyrobí i smontují v Němčicích a zákazníkovi dovezou. Zajímavá je nosnost Magnusu – jedna buňka ji má 360 kilogramů, ve dvaceti buňkách se tedy může uložit 7 200 kilogramů. Maximální tloušťka plechu při maximálním rozměru může být 20 mm.
Magnusů stojí v areálu Dendera momentálně dvanáct, aby firma pokryla všechny své nároky, přibude ještě šest žlutých konstrukcí.
Kdo by si chtěl výrobek prohlédnout, najde jej v pavilonu B na stánku 009.