Příští rok bude Slovensko partnerskou zemí MSV a velkolepě pojalo již letošní účast. V Brně vystavuje 77 slovenských firem a na zahájení Slovenského národního dne byly představeny dva unikátní produkty – stroj na digitální potisk látek a superrychlá čtyřkolka.
„Tradiční akt zahájení Slovenského národního dne vnímám jako symbolický projev blízkosti a skvělých vztahů, které mezi sebou mají Česká a Slovenská republika, a to nejenom v oblasti hospodářství. Náš vzájemný obchod je založen na celé řadě tradičních vazeb a v neposlední řadě také na vzájemných investicích,“ uvedl při této příležitosti ministr průmyslu a obchodu ČR Jiří Havlíček. Připomněl, že se žádnou jinou zemí nemáme institut pravidelného společného zasedání vlád. Zatím poslední, v pořadí již páté takové společné zasedání se uskutečnilo na začátku letošního září v jihomoravské Lednici a podle ministra Havlíčka potvrdilo nadstandardní vztahy obou zemí.
Vysokou úroveň spolupráce ukazuje také letošní MSV. „Slovenská republika letos patří mezi tři největší vystavovatele s počtem 77 prezentujících se subjektů,“ konstatoval tajemník Ministerstva hospodářství SR Vojtech Ferencz, Tento vysoký zájem o účast je podle něj dán také charakterem Slovenska jako průmyslové země s velmi otevřenou ekonomikou. „Ministerstvo hospodářství SR vysoce oceňuje práci organizátorů veletrhu a pevně věřím, že tak jako všechny předcházející ročníky Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, i tento 59. ročník přinese nové příležitosti k navázání spolupráce a k prohloubení již existujících vztahů,“ dodal Vojtech Ferencz.
Možnosti navázání nové spolupráce přineslo i představení dvou zajímavých novinek úspěšných slovenských společností. Stroj UFO 450 měl na Slovenském národním dni při MSV v Brně světovou premiéru. Slouží k profesionálnímu potisku látek novou unikátní technologií vyvinutou slovenskou firmou Flora Print. Textilní materiály se potiskují technologií digitální pigmentace s neomezeným počtem barev a stroj je vhodný i pro malosériové zakázky. Jeho provoz nezatěžuje životní prostředí; technologie nepotřebuje vodu, takže ani nemůže dojít k jejímu znečištění. Navíc je energeticky úsporný a šetří místo: vyžaduje jen přibližně 100 m2 prostoru, na kterém dokáže potisknout sto metrů látky za hodinu.
V předpremiéře byl představen prototyp společnosti Engler – první a nejrychlejší Superquad na světě. Vozidlo futuristického vzhledu s hmotností pouhých 850 kg je rychlé až 350 km/h a z nuly na 100 km/h se dostane za pouhé 2,5 sekundy. Není to ani auto, ani čtyřkolka, proto si definovalo svojí vlastní kategorii Superquad neboli superčtyřkolka. Unikátní je také řízením – jako jediné takto rychlé vozidlo se kompletně ovládá pouze rukama, takže ho může řídit i vozíčkář. Světovou premiéru bude mít Superquad v listopadu na autosalonu v Dubaji.
Slovensko nejen těmito unikáty, ale především vysokou kvalitou automobilového průmyslu a strojírenství dokazuje svou příslušnost k průmyslově nejvyspělejším zemím Evropy. „Podporujeme růst inteligentního průmyslu, což se daří. Slovensko je v nejnovějších statistikách OECD zemí s nejrychleji rostoucí přidanou hodnotou na světě,“ informoval na Slovenském národním dni Robert Šimončič, generální ředitel Slovenské agentury pro rozvoj investic a obchodu SARIO. Zároveň ocenil Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně jako jednu z nejvýznamnějších události tohoto typu v Evropě, která je pro Slovensko dvojnásob důležitá z důvodu blízkosti našich zemí v ekonomické oblasti.