„Je to tvoje první dospělé rozhodnutí, kam půjdeš ze základky,“ vzkazuje 22 odborných středních škol jihomoravským osmákům a deváťákům.
A tvrdí, že na technice je nejlíp. Přesvědčit se je snaží svojí expozicí na Mezinárodním strojírenském veletrhu, který se právě odehrává na brněnském výstavišti. Lákají budoucí studenty vynalézavě. Mají tu třeba robota, který během minuty složí Rubikovu kostku a který naprogramovali studenti jedovnické průmyslovky. Kdo přijde, může si zkusit virtuální svařování, termokameru nebo 3D tiskárnu. Určitě pobaví autotrenažér. Studenti Střední školy technické a ekonomické Brno v Olomoucké ulici zájemce obdarují záložkou vytištěnou na 3D tiskárně, kterou si sami sestrojili. A kdo by počkal dva dny, vytiskli by mu i 3D bustu.
Takzvaný Veletrh odborného vzdělávání s podtitulem Tvoje první dospělé rozhodnutí najdete v pavilonu Z, koná se pod záštitou Jihomoravského kraje, který se mimo jiné touto prezentací snaží o přitáhnutí co nejvíc studentů na technické obory.
Jde už o 10. ročník, na jednotlivých stáncích si návštěvníci mohou promluvit s kantory i samotnými studenty, kteří kromě vynalézavosti nešetří velkými plány. Třeba ti dva nadšení „druháci“ ze SŠTE už teď vědí, že pokud jim to klapne, chtěli by po střední na brněnské Vysoké učení technické. Jeho stánek je jen pár metrů odtud.
Publikum veletrhu odborného vzdělávání bude během týdne velké. „Jihomoravský kraj eviduje cca 70 přihlášených skupin žáků z více než 4O jihomoravských základních škol, což představuje více než 1700 žáků,“ uvedla krajská radní Jana Pejchalová (ANO), která má na starosti školství. Kraj momentálně zřizuje 78 středních škol.
„Všechny se v posledních letech potýkají s výrazným úbytkem počtu žáků v souvislosti s nízkými počty žáků v populačních ročnících. Předpokládáme, že pokles počtu žáků se v tomto roce zastaví a v následujících letech opět mírně stoupat,“ podotkla Pejchalová.
Odborné vzdělávání bude i nadále jednou z priorit, jeho podpora včetně škol a zaměstnavatelů je jedním z klíčových témat Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání. Takzvané duální vzdělávání, kdy ve škole se studenti dozvědí teorii a v podniku získají praxi na dlouhodobé stáži, se začíná rozjíždět. Podniky si zvykají pečlivě vychovávat svoje budoucí zaměstnance, včetně toho, že později je ocení platem značně převyšující průměr. Důvodem je naprostý nedostatek technických odborníků a řemeslníků.
Pro uspořádání Veletrhu odborného vzdělávání mluví i každoroční průzkumy zaměstnanosti v Jihomoravském kraji, z nichž jednoznačně vyplývá abnormální převis poptávky po absolventech těchto oborů, firmy je marně hledají. A také to, že Jihomoravský kraj je důležitým průmyslovým regionem se specifickým a tradičním významem strojírenství. „V poslední době se stává také centrem výzkumu v oblasti elektrotechniky, IT a biotechnologií,“ upozornil náměstek jihomoravského hejtmana Jan Vitula (TOP 09). Zmínil třeba vznik Středoevropského technologického institutu (CEITEC) v Brně nebo Kompetenční centrum INTEMAC v Kuřimi. Jednoznačně je podle něj nutné podporovat inovaci v podnikání a aplikovaném výzkumu.
Aby se tradiční obory mohly rozvíjet, je potřeba dostatek odborně kvalifikovaných lidí. V pavilonu Z mohou žáci a jejich rodiče, kteří přece jen z velké části rozhodnou, kudy se jejich potomek vydá, poznají nabízené obory a celkovou perspektivu, kterou absolventům těchto oborů nabízí zaměstnavatelé. Kromě prezentací jednotlivých škol mohou totiž žáci vidět stánky technických vysokých škol nebo rovnou potencionálních zaměstnavatelů. Důležité je, že osmáci a deváťáci mají možnost vidět, že dnešní práce v továrnách není špinavá ani ubíjející. A další cíl? Děti prostě nadchnout, aby přišly domů a rodičům oznámily, co báječného viděly a že právě na tu kterou školu chtějí jít.
Kdo se v pavilonu Z představuje
- Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hustopeče, příspěvková organizace 034
693 01 Hustopeče, CZ - Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vyškov, příspěvková organizace 098
682 01 Vyškov, CZ - Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Brno, Sokolská, příspěvková organizace 105
602 00 Brno, CZ - Střední průmyslová škola Brno, Purkyňova, příspěvková organizace 027
612 00 Brno, CZ - Střední průmyslová škola Edvarda Beneše a Obchodní akademie Břeclav, příspěvková organizace 096
690 25 Břeclav, CZ - Střední průmyslová škola Jedovnice 025
679 06 Jedovnice, CZ - Střední škola a Základní škola Tišnov, příspěvková organizace 028
666 25 Tišnov, CZ - Střední škola André Citroëna Boskovice, příspěvková organizace 036
680 01 Boskovice, CZ - Střední škola dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov, příspěvková organizace 097
672 01 Moravský Krumlov, CZ - Střední škola elektrotechnická a energetická Sokolnice, příspěvková organizace 029
664 52 Sokolnice, CZ - Střední škola F. D. Roosevelta, Brno, příspěvková organizace 104
612 00 Brno, CZ - Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno, příspěvková organizace 035
624 00 Brno, CZ - Střední škola polytechnická, Brno, Jílová, příspěvková organizace 026
639 00 Brno, CZ - Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy, příspěvková organizace 103
642 00 Brno, CZ - Střední škola Strážnice, příspěvková organizace 099
696 62 Strážnice, CZ - Střední škola strojírenská a elektrotechnická Brno, příspěvková organizace 102
628 00 Brno, CZ - Střední škola technická a ekonomická Brno, Olomoucká, příspěvková organizace 101
627 00 Brno, CZ - Střední škola technická a gastronomická Blansko, příspěvková organizace 031
678 01 Blansko, CZ - Střední škola technická Znojmo, příspěvková organizace 100
669 02 Znojmo, CZ - Integrovaná střední škola automobilní Brno, příspěvková organizace 037
612 00 Brno, CZ - Integrovaná střední škola Slavkov u Brna, příspěvková organizace 033
684 01 Slavkov u Brna, CZ - Gymnázium a Střední odborná škola Mikulov, příspěvková organizace 032
692 16 Mikulov, CZ