Dvacet exponátů bylo letos přihlášeno do klání o Zlatou medaili 59. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu. Vítězové jsou známí, ale pojďme se podívat i na ty, na něž se sice nedostalo, ale jejich výrobky jsou prostě skvělé. Jde o velké giganty, veletržní nováčky i rodinné start upy.
Slovenská společnost NOTUS-POWERSONIC s.r.o. vyrazila do boje o Zlatou medaili MSV s ultrazvukovým čistícím zařízením NPS. Laicky řečeno jde o designovou nerezovou bedýnku naplněnou speciální kapalinou a s košíkem, do kterého se zaneřáděný komponent položí, ponoří a pak už pracuje ultrazvuk. Kam se dostane - kapalina, tam se dá i čistit. Výsledkem je bezvadně čistá součástka či předmět včetně záhybů a prohlubní sebemenší velikosti.
„Použití je univerzální. V těžkém průmyslu, automobilkách, v potravinařství, gastroenterolové do čističky dávají třeba hadičky potřebné k zákrokům,“ popisuje příklady výkonný ředitel Ladislav Patay. Pod názvem NOTUS-POWERSONIC je společnost na trhu 24 let, ale základy byly vlastně položeny už v 70. letech ve vráblenské pobočce tehdejšího podniku Tesla. „V roce 1972 se tu poprvé s ultrazvukem začalo pracovat,“ říká Patay.
V portfoliu má kandidát na Zlatou medaili MSV velké množství ultrazvukových čistících zařízení – od malých typu NPS po poloautomatické velké stroje, které navíc díly opláchne a usuší. Kromě dřeva jde do přístrojů vložit jakýkoliv materiál. Aby bylo očištění bezchybné, je potřeba vložit správný typ kapaliny. „Je to jako s čištěním v domácnosti. Na ruce použijete mýdlo, na zašlou špínu prášek, stejně tak je potřeba podle materiálu zvolit čistící kapalinu, dodává Ladislav Patay a ukazuje, co všechno zařízení zvládnou. Na stánku 180 v pavilonu V tak zájemci uvidí, jak lze vyčistit těžce zatěžovanou kovovou součástku, perfektně odmaštěný komponent lyžařského vázání, na němž předtím nedržela barva a další.